O PTKM
Polskie Towarzystwo Komunikacji Medycznej jest niezależnym i samorzÄ…dnym stowarzyszeniem dziaÅ‚ajÄ…cym na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach. (Dz. U. nr 79 poz. 855 z 2001 r. ze zmianami). Celem dziaÅ‚alnoÅ›ci Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej jest umacnianie i rozwój dobrych praktyk oraz badaÅ„ naukowych w dziedzinie komunikacji medycznej.
Działalność
-
Towarzystwo realizuje swoje cele poprzez:
-
Inicjowanie i wspieranie badań naukowych z zakresu komunikacji medycznej.
-
Wystąpienia do właściwych władz w sprawach organizacji programów służących podniesieniu
jakości komunikacji medycznej w Polsce.
-
Organizacja wykładów, szkoleń, kursów, wykładów, posiedzeń naukowych zjazdów, sympozjów,
konferencji, kongresów naukowych oraz innych form upowszechniania wiedzy na temat komunikacji medycznej.
-
Opracowywanie programów kształcenia i doskonalenia zawodowego lekarzy i pielęgniarek w zakresie komunikacji medycznej,
-
Występowanie o granty oraz udział w regionalnych i ogólnopolskich programach odnoszących się do komunikacji medycznej i komunikacji o zdrowiu.
-
Aktywne wspieranie różnych form doskonalenia zawodowego pracowników medycznych, w
-
szczególności lekarzy, współpracę z krajowymi i zagranicznymi instytucjami naukowymi, placówkami służby zdrowia i pokrewnymi towarzystwami, które są zainteresowane problematyką komunikacji medycznej.
Statut
Cele
-
Zrzeszanie osób, których przedmiotem dziaÅ‚ania lub zainteresowania jest komunikacja w opiece medycznej, komunikacja spoÅ‚eczna dotyczÄ…ca zdrowia oraz dziedziny pokrewne.
-
Organizowanie, prowadzenie i wspieranie badaÅ„ i prac naukowych w dziedzinie komunikacji medycznej, jak również wspóÅ‚praca w tym zakresie z innymi instytucjami i stowarzyszeniami.
-
Prowadzenie dziaÅ‚aÅ„ sÅ‚użących wypracowaniu standardów i dobrych praktyk komunikacji medycznej oraz ich upowszechnianie.
-
Reprezentowanie i promowanie polskich badań nad komunikacją medyczną w kraju i za granicą.
-
Upowszechnianie wiedzy na temat komunikacji medycznej w spoÅ‚eczeÅ„stwie, w szczególnoÅ›ci w Å›rodowisku studentów medycyny, lekarzy, Å›redniego personelu medycznego i pracowników technicznych.
-
UdziaÅ‚ w doskonaleniu zawodowym lekarzy, pielÄ™gniarek i innych pracowników ochrony zdrowia w dziedzinie komunikacji medycznej.
-
WspóÅ‚praca z organami administracji paÅ„stwowej, samorzÄ…dami zawodowymi oraz stowarzyszeniami w celu zapewnienia wÅ‚aÅ›ciwej jakoÅ›ci komunikacji medycznej i komunikacji o zdrowiu w Polsce.
-
Prowadzenie i wspieranie różnych form dziaÅ‚alnoÅ›ci szkoleniowej i edukacyjnej, podejmowanej na rzecz przedstawicieli Å›rodowiska medycznego i Å›rodowisk pokrewnych, dla rozszerzania wiedzy i praktycznych umiejÄ™tnoÅ›ci w zakresie komunikacji medycznej.
Skład Zarządu
Władze Towarzystwa powoływane są spośród członków zwyczajnych przez Walne Zebranie Członków, zwykłą większością głosów w głosowaniu tajnym. Kadencja Zarządu i Komisji Rewizyjnej Towarzystwa trwa 4 lata.
RADA NAUKOWA
​
dr hab. n. med. Marzena Samardakiewicz
prof. dr hab. Jan Doroszewski
prof. dr hab. Tomasz Pasierski
prof. dr hab. Krystyna Waszakowa
prof. dr hab. Mariusz Wysocki